Osteopatia jest metodą pracy która skutecznie wspomaga funkcjonowanie nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Niemowlaki mogą szukać pomocy u osteopaty dziecięcego już od wczesnych dni po narodzeniu. W moim gabinecie pomagam niemowlakom od 3 tygodnia życia.
Najczęstsze problemy dzieci w gabinecie osteopaty
Schorzenia dotykające niemowlaki często związane są z narządem ruchu, ale także z układem trawiennym i emocjami. Osteopatia pediatryczna zajmuje się dysfunkcjami objawiającymi się głównie:
- prężeniem i napinaniem ciała
- asymetrycznym ułożeniem ciała
- zaburzeniami kształtu główki
- refluksem i nadmiernym ulewaniem
- kolkami i zaparciami
- nawracającymi infekcjami ucha środkowego
- trudnością z karmieniem
Formy terapii w osteopatii pediatrycznej
Osteopatia pediatryczna wykorzystuje delikatne i bezbolesne techniki manualne. Jedną z nich jest terapia czaszkowo-krzyżowa polegająca na ocenie symetrii ruchów kości czaszki, oraz występujących na ich połączeniach napięć. Główka dziecka podczas przechodzenia przez kanał rodny podlega dużym napięciom. W ich następstwie uciskowi ulegają wychodzące z czaszki nerwy, których funkcje są niezbędne dla dziecka do poznawania świata w pierwszych tygodniach życia, a co za tym idzie do prawidłowego rozwoju. Gdy dziecko wyjdzie z kanału rodnego, często owinięte jest pępowiną. Stres dziecka w połączeniu z mechanicznym napięciem generuje dysfunkcje tkanki łącznej. Techniki powięziowe obejmują delikatną pracę na całym ciele w miejscach największych napięć. Praca taka pomaga w przypadkach zaburzenia połykania u dzieci, u których wystąpiło owinięcie pępowiną wokół szyi. Duży i częsty płacz u dzieci połączony z naprężaniem całego ciała, bywa objawem występujących kolek lub zaparć. Tutaj, sprawdza się terapia wisceralna, której celem jest poprawa mobilności narządów wewnętrznych. Praca polega na delikatnym masowaniu brzuszka, czego efektem jest poprawa perystaltyki jelit.
Kiedy przyjść z niemowlakiem do osteopaty?
Jeżeli poród dziecka był trudny, doszło do zaklinowania w kanale rodnym, dziecko urodziło się przy pomocy vacumm lub szyja noworodka owinięta była pępowiną – warto udać się na wizytę. Wczesne podjęcia pracy umożliwia uzyskanie lepszych efektów. Dysfunkcje powstałe na skutek trudnego porodu mogą zacząć objawiać się dopiero po kilku tygodniach, gdy dziecko będzie osiągać kolejne stopnie rozwoju. Jeżeli poród przybiegał prawidłowo, natomiast u dziecka zauważalne są objawy takie jak: asymetreczne ułożenie, prężenie ciała, częste ulewania, duża ilość gazów, problem ze ssaniem – ocena osteopatyczna jest wskazana.
Przebieg leczenia
Na pierwszej wizycie zbieram wywiad z rodzicami. Konieczna jest tutaj obecność matki, ponieważ pytania mogą dotyczyć również czasu ciąży. Następnie dokonuję oceny zachowania dziecka oraz badam podstawowe odruchy. Jeżeli nie ma istotnych przeciwwskazań do pracy, przechodzę od oceny napięć i badania osteopatycznego, na podstawie którego dobieram formę terapii. Po zakończonej pracy rodzice dostają zalecania które mogą obejmować zmianę nawyków pielęgnacyjnych, instruktaż ćwiczeń lub zalecenie udania się do innego specjalisty, gdy leczenie problemu nie leży w moich kompetencjach. W razie konieczności zostaje umówiona kolejna wizyta. Częstotliwość wizyt jest indywidualnie dobrana, jednak nie częściej niż raz w tygodniu.